Reklama

Przeszczep nieudany

Przeszczep nieudany

30.09.2008
Czyta się kilka minut
"Serce na dłoni" stanowi ukłon Krzysztofa Zanussiego w stronę widza masowego. Ale to gest fałszywy i niezbyt zabawny.
D

Doda, która eksponując przebity kolczykiem język, śpiewa operową arię dziewiczej westalki. Oligarcha, którego "stać na wszystko w sensie materialnym i moralnym", lecz na progu śmierci przechodzi cudowną przemianę. Kot, który wyskakując znienacka na maskę pędzącego Lexusa, uśmierca jednego z bohaterów, a drugiemu, dla odmiany, ratuje życie... Komedia, jak wiadomo, jest w stanie usprawiedliwić każdą taką niedorzeczność czy brak prawdopodobieństwa. Pod warunkiem, że robi to z wdziękiem i lekkością. Nielicznym udaje się przemycić w takim przebraniu ważkie treści.

Nie uważam, by Krzysztof Zanussi jako twórca pozbawiony był poczucia humoru. Dał mu wyraz w co najmniej kilku swoich filmach wcześniejszych. Przekonywał inteligencki sarkazm postaci granych przez Zbigniewa Zapasiewicza w filmach "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" czy "Persona non...

2996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]