Reklama

Przed końcem

Przed końcem

18.03.2014
Czyta się kilka minut
Iren Baumann urodziła się w 1939 r. w Anglii. Jest szwajcarską poetką, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, wcześniej studiowała pedagogikę na uniwersytetach w Szafuzie i Zurychu.
Iren Baumann (Szwajcaria)
T

Tom „Kiedy dojeżdżający są jeszcze w drodze do domu” (opublikowany w 2011 r.) to piąta książka poetycka w jej dorobku. Już sam tytuł wskazuje na dominujący temat wierszy Baumann: to chwila przed końcem (podróży, spotkania, rozmowy, intymnego doświadczenia), moment, w którym świat i ludzie są jeszcze w ruchu, wciąż istnieją pewne możliwości, nie wszystko zostało załatwione, nie wszystkie słowa zostały wypowiedziane, rzeczywistość nie okrzepła w skończony kształt.
Jean Baudrillard ukuł przed laty kategorię „paroksysty” – kogoś, kto interesuje się zjawiskami krańcowymi, ale zatrzymuje się kilka kroków przed właściwym końcem, by z dogodnej perspektywy spojrzeć na otaczające go zjawiska, które w tych szczególnych okolicznościach wyjawiają mu swój sens. U Baumann stan paroksyzmu nie wiąże się – jak można przypuszczać – z silnym wstrząsem, lecz raczej z dogasającymi powoli emocjami. Jej wiersze, które na język polski przełożył Ryszard Wojnakowski, opowiadają o przygodach świadomości próbującej uchwycić wszystkie wymiary chylącego się ku końcowi doświadczenia. Przestrzeń zawęża się, ale jest w niej jeszcze miejsce dla kilku przedmiotów, rozmów, wspomnień, dawnych lektur. Zmierzający do domu zostają przywołani przez wiersz i na kilka chwil zatrzymują się w jego słowach.

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]