Reklama

Przed katastrofą

Przed katastrofą

28.12.2019
Czyta się kilka minut
Nie wiemy, co się zdarzy w nowym roku. Nie wiemy, czy właściwie odczytaliśmy znaki, które przyniósł rok miniony.
C

Czytając pasjonującą książkę Piotra Szaroty możemy się tylko zastanawiać, czy w roku 1938 umielibyśmy przewidzieć nadciągającą katastrofę – może nie wierzylibyśmy, że jest w ogóle możliwa?

A był to rok złych wróżb. Najpierw dokonana przez Japończyków masakra w chińskim Nankinie, która pochłonęła kilkaset tysięcy ofiar (malarz Fujita, przyjaciel Picassa i Matisse’a, po powrocie z Paryża przemienił się w japońskiego nacjonalistę i wyjechał na front). Potem klęski republikanów w Hiszpanii, anschluss Austrii, układ monachijski oznaczający de facto koniec Czechosłowacji, noc kryształowa w Niemczech... Wszystkie te wydarzenia obserwujemy z perspektywy francuskiej stolicy, która wciąż przyciąga przybyszów, w której przecinają się setki ludzkich losów i ścierają się idee. Jak na okładce, gdzie pod wieżą Eiffla stoją naprzeciw siebie dwie limuzyny – jedna z sierpem i młotem,...

3033

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]