Reklama

Przed katastrofą

Przed katastrofą

28.12.2019
Czyta się kilka minut
Nie wiemy, co się zdarzy w nowym roku. Nie wiemy, czy właściwie odczytaliśmy znaki, które przyniósł rok miniony.
C

Czytając pasjonującą książkę Piotra Szaroty możemy się tylko zastanawiać, czy w roku 1938 umielibyśmy przewidzieć nadciągającą katastrofę – może nie wierzylibyśmy, że jest w ogóle możliwa?

A był to rok złych wróżb. Najpierw dokonana przez Japończyków masakra w chińskim Nankinie, która pochłonęła kilkaset tysięcy ofiar (malarz Fujita, przyjaciel Picassa i Matisse’a, po powrocie z Paryża przemienił się w japońskiego nacjonalistę i wyjechał na front). Potem klęski republikanów w Hiszpanii, anschluss Austrii, układ monachijski oznaczający de facto koniec Czechosłowacji, noc kryształowa w Niemczech... Wszystkie te wydarzenia obserwujemy z perspektywy francuskiej stolicy, która wciąż przyciąga przybyszów, w której przecinają się setki ludzkich losów i ścierają się idee. Jak na okładce, gdzie pod wieżą Eiffla stoją naprzeciw siebie dwie limuzyny – jedna z sierpem i młotem,...

3033

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]