Reklama

Przed Katalonią, po Katalonii

Przed Katalonią, po Katalonii

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Spór Barcelony i Madrytu niepokoi Europę. Tymczasem są precedensy: nowe państwa europejskie powstawały całkiem niedawno.
N

Niepodległość i integralność tery­torialna to kwestie, które budzą najgłębsze emocje. Rzadko kiedy też wiadomo, jak rozpoczęty już proces separacji będzie przebiegał i dokąd doprowadzi. ­Nawet Unia Europejska, uzbrojona – zdawać by się mogło – w tysiące regulacji, nie wie, co począć w przypadku rozpadu swego państwa członkowskiego. Jak pokazują ostatnie wypadki w Hiszpanii, a także tendencje separatystyczne w innych krajach, taką możliwość wypadałoby brać pod uwagę. Przyjrzyjmy się więc kilku przypadkom z niedawnej przeszłości.

SECESJA PO SŁOWEŃSKU Prawie 30 lat temu ruchy tektoniczne w Europie Środkowej i Wschodniej doprowadziły nie tylko do upadku komunizmu i Związku Sowieckiego. Rozpadać zaczęła się też socjalistyczna (choć nienależąca do bloku sowieckiego) Jugosławia.

Pod koniec 1990 r. prawie 90 proc. Słoweńców – mieszkańców jednej z kilku...

6496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Na separację zezwalała konstytucja jugosłowiańska (choć nie zapobiegło to wojnie), nie zezwala zaś konstytucja hiszpańska." Konstytucja Jugoslawii zezwalala na separacje ale jednoczesnie okreslala procedure. Wojna wybuchla, gdyz procedur nie przestrzegano i z formalnego punktu widzenia oglaszano jednostronna deklaracje niepodleglosci. Na ogol jednostronnie ogloszona niepodleglosc nie jest uznawana, jednak inaczej sie stalo w przypadku republik Federacji Jugoslawii, czy tez obecnie Kosowa - Hiszpania, jako jedyny kraj UE, przezornie niepodleglosci Kosowa nie uznala. Jak widac obok czynnika prawnego istnieje jeszcze czynnik polityczny, pozwalajacy przymknac oczy na lamanie ladu konstytucyjnego - jesli nie dotyczy to przymukajacych oczy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]