Reklama

Prywatne, czyli publiczne

Prywatne, czyli publiczne

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Blisko dwa lata po wejściu w życie ustawy o zmianach w OFE Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie jej zgodności z ustawą zasadniczą.
Jacek Ślusarczyk / Fot. Grażyna Makara
D

Dwa lata to długo. W sprawach wagi ciężkiej, niezmiernie istotnych dla finansów publicznych, zasad praworządności i zaufania obywateli do państwa powinna działać procedura ekspresowa.

TK orzekł, że wprowadzone zmiany ograniczające rolę OFE w systemie emerytalnym są zgodne z konstytucją, niezgodny jest jedynie zakaz reklamy funduszy. Przekazywane przez nas składki na indywidualny rachunek w OFE to zatem – w myśl wyroku – środki publiczne, oddane funduszom w zarząd, a nie nasze, prywatne.

Podejmowane od 1999 r. – czyli od momentu wprowadzenia reformy emerytalnej – indywidualne i dla wielu boleśnie nietrafione decyzje wyboru jednego z wielu działających na rynku otwartych funduszy emerytalnych okazały się pozorne. W grze o wysokość przyszłej emerytury członków OFE wygrany jest jeden: Skarb Państwa.

W świetle orzeczenia TK, trzeba postawić pytanie o konstytucyjność procedury zarządzania środkami zgromadzonymi w OFE przez ostatnie 14 lat. Zarządzanie środkami publicznymi podlega rygorystycznie przestrzeganym przepisom i procedurom. Czy zatem powierzenie tych środków prywatnym funduszom było konstytucyjne?

I pytanie kolejne: czy zaufanie obywateli do państwa da się jakoś wycenić? Ufam, że tak, a nawet sądzę, że jest ono warte niepomiernie więcej niż 150 mld zł składek OFE, o których losie rozstrzygał Trybunał. Jak na razie wydaje się, że jedyne środki rzeczywiście prywatne, które część z nas gromadzi z myślą o przyszłej emeryturze, to konta IKE i IKZE.
Tak sądzę, choć niewykluczone, że się mylę... ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]