Reklama

Ładowanie...

Instrument Leonarda

Instrument Leonarda

02.09.2014
Czyta się kilka minut
Nigdy nie został przez Leonarda zbudowany. Genialny Toskańczyk pozostawił kilkanaście szkiców.
Sławomir Zubrzycki i Jacek Ślusarczyk z violą organistą Fot. Grażyna Makara
N

Niespełna rok temu, we wrześniu 2013 r., na łamach „Tygodnika Powszechnego” (nr 39) ukazał się obszerny wywiad z pianistą oraz konstruktorem instrumentów klawiszowych, Sławomirem Zubrzyckim. Miłośnicy muzyki dawnej, zarówno w Polsce, jak i za granicą, dowiedzieli się o zrekonstruowaniu przez krakowskiego muzyka fascynująco brzmiącego instrumentu klawiszowo-smyczkowego, zaprojektowanego ponad 500 lat temu przez Leonarda da Vinci. Chodzi o połączenie instrumentu klawiszowego z violą, a zatem umożliwienie grania przez jeden instrument niczym cały consort viol.
Viola organista to instrument, który nigdy nie został przez Leonarda zbudowany. Genialny Toskańczyk pozostawił kilkanaście szkiców, a także notatki opisujące projekt, które zachowały się w mediolańskiej Biblioteca Ambrosiana, w zbiorze znanym jako Kodeks Atlantycki.
– Bardzo szybko po publikacji na internetowej stronie „Tygodnika” angielskiego tłumaczenia wywiadu wraz z krótkim filmem zgłosili się do mnie dziennikarze z francuskiej agencji AFP – wspomina Sławomir Zubrzycki. – Byli zainteresowani brzmieniem instrumentu, jego historią i moimi czteroletnimi zmaganiami z jego rekonstrukcją.
W krótkim czasie po przekazaniu wiadomości przez AFP viola organista i jej rekonstruktor stali się globalnym newsem. O muzyku z Krakowa mogli dowiedzieć się między innymi widzowie BBC, France 24 i CNN. Dokonana przez Zubrzyckiego filmowa rejestracja koncertów (światowa premiera violi organisty miała miejsce w Krakowie w październiku 2013 r.) doczekała się blisko dwóch i pół miliona wyświetleń na YouTube.
– Pod koniec listopada zaczęły napływać do mnie liczne zaproszenia na muzyczne festiwale i koncerty: na Mänttä Music Festival w Helsinkach, na Stockholm Early Music Festival, na Ghent Festival of Flanders, na Kotor Festival w Czarnogórze, a także propozycje koncertów w Niemczech, Włoszech, a nawet Turcji. Jednak pierwsze zaproszenie, które bardzo sobie cenię i mam we wdzięcznej pamięci, napłynęło z Wrocławia, z Festiwalu Wratislavia Cantans – mówi Zubrzycki. – Podczas Festiwalu zagram przede wszystkim muzykę kompozytorów francuskiego baroku, wielkich wirtuozów violi da gamba: Marina Marais, Jeana de Sainte-Colombe’a i Antoine’a Forqueraya, która będzie współgrała z główną ideą tegorocznej edycji. Ponadto utwory dwóch włoskich kompozytorów renesansu: Orlanda di Lasso i Vincenza Galilei. Ten ostatni był ojcem Galileusza, wybitnym teoretykiem muzyki i lutnistą. Z dokumentów i świadectw, do których dotarłem, wynika, że prawdopodobnie obaj mieli możliwość grania na violi organiście, którą zbudował w Norymberdze, w kilkadziesiąt lat po śmierci Leonarda, Hans Heiden. Pewne jest to, że Orlando di Lasso dysponował takim instrumentem, zaś Vincenzo Galilei był u niego częstym gościem.

Koncerty: 11 IX, Wałbrzych, Zamek Książ, godz. 19; 12 IX, Ślęza, Zamek Topacz, godz. 19; 13 IX, Środa Śląska, kościół Narodzenia NMP, godz. 19; 14 IX, Wrocław, kościół ewangelicko-augsburski, ul. Kazimierza Wielkiego 29, godz. 16.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]