Reklama

Kruszenie drugiego filara

Kruszenie drugiego filara

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Nie ma co żałować OFE. Ich likwidacja może być próbą wyjścia z emerytalnego impasu i przywróci obywatelom kontrolę nad chociaż niewielką częścią ich składek.
Fot. Włodzimierz Wasyluk / EAST NEWS
K

Komercjalizacja systemu emerytur to nie był oryginalny polski pomysł. W latach 80. i 90., kiedy dokonywała się transformacja naszej gospodarki, dominująca doktryna ekonomiczna uznawała bezwzględną wyższość sektora prywatnego nad publicznym, a co za tym idzie, zalecała urynkowienie kolejnych dziedzin życia. Przed Polską emerytury sprywatyzowano chociażby w Chile czy Boliwii.

Pomysł ten zalecały dwie instytucje, na których opierał się powojenny ład gospodarczy świata – Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy. Nie inaczej było w Polsce: komercjalizacja emerytur była jednym z warunków redukcji zadłużenia zagranicznego, wygenerowanego w czasach PRL. A dopilnować sprawy miał właśnie wspierający proces oddłużania BŚ.

Inaczej mówiąc, system Otwartych Funduszy Emerytalnych został nam polecony przez wierzycieli, którzy wcześniej kredytowali odesłany do lamusa system....

10513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]