Wstęp

Międzynarodowy Festiwal Historyczny Wiek XX.

16.12.2013

Czyta się kilka minut

Okładka dodatku "Międzynarodowy Festiwal Historyczny ANAMNESES" /
Okładka dodatku "Międzynarodowy Festiwal Historyczny ANAMNESES" /

Dyrektor Artystyczny Festiwalu


Anamneses powstał po to, byśmy podjęli na nowo trud przypominania sobie zdarzeń, które zaważyły na kształcie dwudziestowiecznej historii, a także wpłynęły na naszą teraźniejszość. Jesteśmy przekonani, że bez pracy odpominania, bez precyzyjnej rekonstrukcji zdarzeń, bez uzupełniania wiedzy nie będziemy w stanie określić sensu przeszłości, a co za tym idzie odetniemy sobie drogę do przyszłości. By zmierzać w stronę tej ostatniej pewnym krokiem, by podejmować właściwe decyzje polityczne i gospodarcze, potrzebny nam szeroki kontekst historyczny, który rzuci na przyszłość odpowiednie światło. Dzięki debatom, spotkaniom z wybitnymi historykami, artystami i politykami, dzięki wystawom i pokazom filmowym – udało nam się usunąć kilka białych plam w wieloaspektowej narracji na temat wieku XX.

Nie ukrywam, że naszym celem jest także praca interpretacji, sztuka rozumienia i porozumienia, dzieło nadawania sensu i wprowadzania tego sensu do społecznego obiegu, do międzyludzkiej komunikacji. By hermeneutyczna aktywność danego narodu zyskała wymiar uniwersalny, potrzebna jest inna perspektywa, niezbędne jest spojrzenie z zewnątrz – spojrzenie nieuwikłane w nasze bieżące rozgrywki ideowe i polityczne, wolne od akademickich i publicystycznych nawyków, które nierzadko grodzą nam dostęp do jednostkowych i zbiorowych doświadczeń.

Właśnie dlatego w naszym Festiwalu wzięli udział zagraniczni historycy, dzięki którym mogliśmy przełamać szkodliwy poznawczo polskocentryzm. Efekt zderzenia różnych punktów widzenia okazał się niezwykle zaskakujący. Na tle globalnych procesów, które rozgrywały się w tym samym czasie, co polskie (szerzej: wschodnioeuropejskie) przemiany wolnościowe, nasze działania nabierają wyjątkowego znaczenia. Dopiero wtedy, gdy umieścimy polski rok 1989 na międzynarodowej arenie obok innych zdarzeń i procesów, będziemy mogli w pełni docenić rolę, jaką odegrał on w naszej najnowszej historii.

Dzięki złożonej wiedzy na temat korzeni wolności możemy się nie tylko cieszyć z jej odzyskania, ale też skutecznie ją pielęgnować, by stała się udziałem kolejnych pokoleń. Do zobaczenia za rok!


Wydawca: "Tygodnik Powszechny" i Fundacja Tygodnika Powszechego
Redakcja: Jacek Ślusarczyk


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - interwencje"
Partnerem projektu jest Fundacja Konrada Adenauera
Partnerem Festiwalu jest "Kultura Paryska"

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Wydawca "Tygodnika Powszechnego", prezes zarządu spółki "Tygodnik Powszechny sp. z o.o.". Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu historycznego "Anamneses", inicjator Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2013

Artykuł pochodzi z dodatku „Wiek XX. Anamneses (2013)