Reklama

Ładowanie...

Wstęp

Wstęp

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Międzynarodowy Festiwal Historyczny Wiek XX.
Okładka dodatku "Międzynarodowy Festiwal Historyczny ANAMNESES"
D

Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Anamneses powstał po to, byśmy podjęli na nowo trud przypominania sobie zdarzeń, które zaważyły na kształcie dwudziestowiecznej historii, a także wpłynęły na naszą teraźniejszość. Jesteśmy przekonani, że bez pracy odpominania, bez precyzyjnej rekonstrukcji zdarzeń, bez uzupełniania wiedzy nie będziemy w stanie określić sensu przeszłości, a co za tym idzie odetniemy sobie drogę do przyszłości. By zmierzać w stronę tej ostatniej pewnym krokiem, by podejmować właściwe decyzje polityczne i gospodarcze, potrzebny nam szeroki kontekst historyczny, który rzuci na przyszłość odpowiednie światło. Dzięki debatom, spotkaniom z wybitnymi historykami, artystami i politykami, dzięki wystawom i pokazom filmowym – udało nam się usunąć kilka białych plam w wieloaspektowej narracji na temat wieku XX.
Nie ukrywam, że naszym celem jest także praca interpretacji, sztuka rozumienia i porozumienia, dzieło nadawania sensu i wprowadzania tego sensu do społecznego obiegu, do międzyludzkiej komunikacji. By hermeneutyczna aktywność danego narodu zyskała wymiar uniwersalny, potrzebna jest inna perspektywa, niezbędne jest spojrzenie z zewnątrz – spojrzenie nieuwikłane w nasze bieżące rozgrywki ideowe i polityczne, wolne od akademickich i publicystycznych nawyków, które nierzadko grodzą nam dostęp do jednostkowych i zbiorowych doświadczeń.
Właśnie dlatego w naszym Festiwalu wzięli udział zagraniczni historycy, dzięki którym mogliśmy przełamać szkodliwy poznawczo polskocentryzm. Efekt zderzenia różnych punktów widzenia okazał się niezwykle zaskakujący. Na tle globalnych procesów, które rozgrywały się w tym samym czasie, co polskie (szerzej: wschodnioeuropejskie) przemiany wolnościowe, nasze działania nabierają wyjątkowego znaczenia. Dopiero wtedy, gdy umieścimy polski rok 1989 na międzynarodowej arenie obok innych zdarzeń i procesów, będziemy mogli w pełni docenić rolę, jaką odegrał on w naszej najnowszej historii.
Dzięki złożonej wiedzy na temat korzeni wolności możemy się nie tylko cieszyć z jej odzyskania, ale też skutecznie ją pielęgnować, by stała się udziałem kolejnych pokoleń. Do zobaczenia za rok!

Wydawca: "Tygodnik Powszechny" i Fundacja Tygodnika Powszechego
Redakcja: Jacek Ślusarczyk

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - interwencje"
Partnerem projektu jest Fundacja Konrada Adenauera
Partnerem Festiwalu jest "Kultura Paryska"

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]