Reklama

Pozytywne opętanie

Pozytywne opętanie

12.06.2005
Czyta się kilka minut
Tony Gatlif, mieszkający we Francji syn Romki i Algierczyka, nakręcił film o wygnaniu. Jego bohaterami nie są jednak sfrustrowani imigranci wrzuceni w obcą kulturę.
N

Naima i Zano to młodzi Francuzi, wyzwoleni z przesądów i konwenansów, zwierzęco witalni, z pozoru niczym nie różniący się od swych rówieśników. Ale oboje zżera pytanie o własną tożsamość. Ona jest z pochodzenia Arabką, dzieckiem biednych imigrantów, on - Francuzem urodzonym w Algierii, którą musiał opuścić w 1962 roku. Żadne z nich nie mówi po arabsku. Wyruszają we wspólną wyprawę do Algierii jakby na przekór globalnej tendencji.

Z biednego południa na bogatą północ podąża nie kończąca się karawana w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Bohaterowie Gatlifa, podobnie jak on sam w kolejnych swoich filmach, wybierają drogę pod prąd. Przypominają w tym postacie z głośnego “Głową w mur" Fatiha Akina, gdzie para młodych Turków urodzonych w Niemczech poszukiwała korzeni w desperackiej ucieczce do Stambułu. Finał takich peregrynacji zazwyczaj bywa podobny: wygnaniec już...

4569

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]