Reklama

Trans w Transylwanii

Trans w Transylwanii

25.10.2006
Czyta się kilka minut
Transylwania u Gatlifa to nieustający karnawał, który toczy się na przekór wyzierającej zewsząd nędzy, tymczasowości, na przekór wykluczeniu i niedoli.
Kadr z filmu "Transylwania"
T

Ta nazwa brzmi dumnie i groźnie. Transylwania, jedna z historycznych krain dzisiejszej Rumunii, zwana także Siedmiogrodem, potocznie kojarzyć się może z krwawymi legendami o księciu Vladzie Drakuli. W filmie Tony'ego Gatlifa, algierskiego Roma z Francji, co innego w Transylwanii dzisiaj straszy: zabiedzone wioski, wymarłe miasteczka, błotniste drogi i bezdroża. Słowem - zdegradowane przez komunizm posępne pejzaże, w których bura jesień obnażyła wszystko, co najgorsze. Gdzieś pod spodem kryje się inny świat: niezbadana do końca magiczna kraina, zamieszkana przez największych pariasów, a zarazem najbardziej wolnych ludzi dzisiejszej Europy.

Karl-Markus Gauß opisując w "Psożercach ze Svini" ich słowackich braci wskazywał na postępujący apartheid i lęki "starych" Europejczyków przed tym nieokiełznanym, niereformowalnym, mnożącym się ponad wszelką miarę żywiołem....

7261

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]