Reklama

Bez klimatyzacji

Bez klimatyzacji

03.09.2019
Czyta się kilka minut
Mimo że fatum zdaje się nieubłagane, a malownicze wybrzeże łuszczy się i rdzewieje, film hiszpańskiego reżysera wypełniony jest intensywnym południowym światłem i kotłującym się żywiołem: życia, zabawy, wody.
Kadr z filmu „Między morzem a oceanem” MATERIAŁY PRASOWE
E

Entre dos aguas” – brzmi oryginalny tytuł filmu, zupełnie jak nazwa płyty Paco de Lucíi z 1975 r. Akcja „Między morzem a oceanem” toczy się bowiem w andaluzyjskim San Fernando, sporym mieście położonym nad Atlantykiem, skąd pochodzi wielu znanych tancerzy i pieśniarzy flamenco. Na przykład wielki Camarón de la Isla, któremu 13 lat temu Isaki La­cuesta składał hołd w swoim debiutanckim filmie „Legenda o czasie”. Jednym z jego głównych bohaterów był utalentowany romski chłopiec o imieniu Israel, który sam nigdy nie zrobił wokalnej kariery – po śmierci ojca przeszedł na ciemną stronę mocy.

Dziś hiszpański reżyser powraca do tamtego chłopca. Właśnie wychodzi z więzienia, gdzie spędził trzy lata za handel narkotykami, i próbuje zacząć wszystko od nowa. Andaluzyjskie dźwięki słychać z ekranu wielokrotnie, bardziej jednak chropawe i brudne, jakby zanurzone w szarym grząskim mule, z...

5971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]