Reklama

Lekcja Majdanu

Lekcja Majdanu

03.04.2006
Czyta się kilka minut
"Pomarańczowa Rewolucja zaszczepiła trochę kultury politycznej. Dzięki temu po raz pierwszy od lat Ukraińcy mieli szansę poprzeć tych kandydatów, których chcieli, a nie tych, których poprzeć kazała im władza.
Julia Tymoszenko, ikona rewolucji, znowu może zostać premierem; Kijów, marzec 2006.
-

- Czy chcemy wygrać w podobnym stylu? Oczywiście! - tak Julia Tymoszenko odpowiedziała "Tygodnikowi" na pytanie o podobieństwo jej haseł do tych, które w Polsce głosi Prawo i Sprawiedliwość.

Było to jeszcze w grudniu 2005 r., na początku kampanii wyborczej, i brzmiało jak niezły bon mot, ale nic więcej. Tymczasem finisz wyborczego wyścigu i jego wyniki pokazały, że w słowach Tymoszenko było sporo racji. Jej ugrupowanie wyprzedziło prezydencką partię "Nasza Ukraina", zajęło dobre drugie miejsce i chce rządzić.

Ukraińcom najwyraźniej spodobały się postulaty budowy państwa sprawiedliwego i solidarnego, w którym nie ma miejsca na układy. - Sukces Tymoszenko to największe zaskoczenie - ocenia politolog Wołodymyr Fesenko, szef Centrum Studiów Politycznych "Penta".

Ostatnia prosta kampanii Tymoszenko rzeczywiście przypomina blitzkrieg...

10487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]