Reklama

Powrót klasyka

Powrót klasyka

24.12.2007
Czyta się kilka minut
Adam Pomorski dał nam T. S. Eliota odświeżonego, nierzadko zaskakującego.
fot. BETTMANN/CORBIS
N

Nowy polski Eliot? Przyznam, że w pierwszym odruchu chciałem odłożyć tę książkę z powrotem na półkę. W końcu poeta ten był nieomal nagminnie tłumaczony na polski. Ale tym razem otrzymujemy coś wyjątkowego. Przygotowany przez Adama Pomorskiego zbiór "W moim początku jest mój kres" to praktycznie rzecz biorąc przegląd całej twórczości poetyckiej autora "Ziemi jałowej". To nie bagatela. Rzecz domaga się lektury. I to lektury odświeżonej i zdecydowanie bardziej intensywnej - zaryzykuję bowiem twierdzenie, że mamy do czynienia z przekładem, który zostanie z nami na dłużej.

Świadomość uwikłań

Jak czytać? Choć poezja Pana T. S. daje się czytać na różne sposoby i na różnych częstotliwościach, to mimo wszystko trudno wyobrazić sobie dziś interpretacje, które pomogłyby nam jakoś reaktywować tego poetę. Narosło wokół niego tyle...

8340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]