Reklama

Dla kogo NIKE?

Dla kogo NIKE?

29.05.2005
Czyta się kilka minut
19 maja jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło listę 20 tegorocznych nominacji. I tym razem zwróciliśmy się do pisarzy i krytyków, by wskazali swoich faworytów. W tym roku najwięcej głosów zdobyły Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego, za nimi znalazł się tom Ryszarda Krynickiego Kamień, szron, dalej zaś książki Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza, Tomasza Różyckiego, Andrzeja Stasiuka i Julii Hartwig.
J

Janusz Drzewucki

krytyk, poeta, redaktor “Rzeczpospolitej"

Nagroda jest jedna, tymczasem chciałoby się, żeby dostali ją Hanna Krall i Ryszard Kapuściński, Julia Hartwig i Jarosław Marek Rymkiewicz, Ryszard Krynicki i Feliks Netz. A przecież nie sposób nie wspomnieć, że jury przeoczyło zbiory wierszy: Mariana Grześczaka, Bogusława Kierca, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Leszka Szarugi, Bohdana Zadury, Adama Ziemianina, a także Stanisława Chyczyńskiego (poety z Bożej łaski), o książkach prozatorskich Zbigniewa Dominy (“Czas kukułczych gniazd"), Pawła Huelle (“Castorp") i Janusza Rudnickiego (“Mój Wehrmacht") nie mówiąc.

Gdyby to ode mnie zależało, przyznałbym Nagrodę Nike Tadeuszowi Różewiczowi za tom poezji “Wyjście". Tadeusz Różewicz pół żartem, pół serio wypowiada głośno to, o czym myślimy, co wiemy, ale czego...

13986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]