Reklama

Potępione za dżihadystów

Potępione za dżihadystów

23.04.2018
Czyta się kilka minut
„Czasami zadaję sobie pytanie: dlaczego po prostu nie umarłam w ataku lotniczym? Próbowałam popełnić samobójstwo (…), oblałam się naftą, ale zanim ją zapaliłam, pomyślałam o moim synu”.
C

Czuję, że jestem u mego końca. Jestem w więzieniu. Całkowicie sama – bez mojego męża, mojego ojca” – opowiada Maha.

20-letnia Dana przeżyła kilka prób gwałtu. Spotykała się z nieustanną presją, by uprawiać seks z członkiem irackich sił bezpieczeństwa w swoim obozie. „Ponieważ uważają mnie za kogoś takiego samego jak wojownik ISIS [tzw. Państwa Islamskiego – red.], zgwałcą i zwrócą mnie z powrotem. Chcą pokazać wszystkim, co mogą mi zrobić: odebrać honor. (…) Każdej nocy mówię sobie: dziś jest noc, w której umrę”.

Historie tych kobiet (ich imiona zmieniono) publikuje Amnesty International w raporcie o sytuacji irackich kobiet i dzieci, które są lub mogą być spokrewnione z ekstremistami z Państwa Islamskiego. Są więzione w obozach dla tzw. przesiedleńców wewnętrznych. Władze irackie mają blokować wydawanie im dokumentów potrzebnych do powrotu do domu czy pracy. W każdym z ośmiu obozów, które odwiedziła Amnesty (w prowincjach Niniwa i Salah al-Din), kobiety wykorzystywano seksualnie. Amnesty twierdzi, że w wielu przypadkach jedyną „zbrodnią” mężczyzny było posiadanie nazwiska podobnego do jednego z listy poszukiwanych lub praca dla ekstremistów w roli niezwiązanej z walką (np. jako kucharz lub kierowca).

©(P) amnesty.org

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]