Reklama

Rozmowy za kratami

Rozmowy za kratami

16.04.2018
Czyta się kilka minut
Madhumita Pandey, indyjska kryminolożka: Dla wielu moich koleżanek obmacywanie w autobusie było codziennością. W Indiach świadomość zmienia się od niedawna.
Madhumita Pandey przebadała setkę mężczyzn, skazanych w Indiach za przestępstwa seksualne. ARCHIWUM PRYWATNE
A

AGNIESZKA ROSTKOWSKA: Niech zgadnę: wszystko zaczęło się od sprawy Jyoti Singh, zgadza się?

MADHUMITA PANDEY: Tak, na pomysł przeprowadzenia badań wpadłam w grudniu 2012 r. Choć nie mieszkałam już w New Delhi, ale w Wielkiej Brytanii, gdzie robię doktorat. Tam też szeroko komentowano gwałt na Nirbhayi [z języka hindi: Nieustraszona – przydomek nadany Jyoti Singh – red.]. Zresztą mówił o nim cały świat. To zapoczątkowało w Indiach debatę o przemocy seksualnej, wcześniej temat był tabu. Uznałam, że to dobry moment, by przyjrzeć się aspektom psychologicznym, przesuwając centrum uwagi z ofiar na oprawców. Mimo porażającej skali problemu, w Indiach nigdy nie prowadzono badań wśród skazanych za przestępstwa seksualne. W innych krajach to norma, prowadzi się je regularnie od lat 50. XX w. Wyniki odgrywają wielką rolę w zapobieganiu tego typu przestępstwom i w...

13507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]