Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

ISISSTAN, KURDYSTAN, SZYISTAN

ISISSTAN, KURDYSTAN, SZYISTAN

06.07.2014
Czyta się kilka minut
Islamiści proklamują państwo islamskie. Powstanie własnego mogą lada chwila ogłosić Kurdowie. Szyickie władze w Bagdadzie kontrolują już tylko część kraju. W Iraku zaczyna się nowa epoka.
Irakijczycy uciekają z Tal Afar – miasta w północnym Iraku zajętego przez islamistów po ciężkich walkach z armią rządową, 17 czerwca 2014 r. Fot. AP / EAST NEWS
B

Była niedziela wieczorem, gdy islamscy ekstremiści z ISIS zdobyli Tal Afar. Miasto w północnym Iraku, położone strategicznie między Mosulem i granicą z Syrią, trzymało się przez wiele dni. Ale w końcu nawet on, Abu Walid – legendarny tutaj dowódca wojsk wiernych rządowi w Bagdadzie – musiał uznać swoją porażkę. Wraz z pozostałymi mu żołnierzami opuścił Tal Afar i wycofał się do Sindżaru, na tereny kontrolowane już przez Kurdów. Tam „Lew Malikiego”, jak nazywały go dotąd media bliskie premierowi Nuriemu al-Malikiemu, oddał siebie i swoich ludzi w ręce kurdyjskich bojowników, peszmergów.
To, co pod koniec czerwca stało się w Tal Afar, na historycznej nizinie Niniwa, można też ująć inaczej: oto cofający się przed ISIS iraccy żołnierze, podlegający szyickiemu rządowi centralnemu, złożyli broń przed siłami zbrojnymi Kurdystanu.
W ten sposób w Iraku zaczęła się nowa epoka. Rząd...

13135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]