Reklama

ISISSTAN, KURDYSTAN, SZYISTAN

ISISSTAN, KURDYSTAN, SZYISTAN

06.07.2014
Czyta się kilka minut
Islamiści proklamują państwo islamskie. Powstanie własnego mogą lada chwila ogłosić Kurdowie. Szyickie władze w Bagdadzie kontrolują już tylko część kraju. W Iraku zaczyna się nowa epoka.
Irakijczycy uciekają z Tal Afar – miasta w północnym Iraku zajętego przez islamistów po ciężkich walkach z armią rządową, 17 czerwca 2014 r. Fot. AP / EAST NEWS
B

Była niedziela wieczorem, gdy islamscy ekstremiści z ISIS zdobyli Tal Afar. Miasto w północnym Iraku, położone strategicznie między Mosulem i granicą z Syrią, trzymało się przez wiele dni. Ale w końcu nawet on, Abu Walid – legendarny tutaj dowódca wojsk wiernych rządowi w Bagdadzie – musiał uznać swoją porażkę. Wraz z pozostałymi mu żołnierzami opuścił Tal Afar i wycofał się do Sindżaru, na tereny kontrolowane już przez Kurdów. Tam „Lew Malikiego”, jak nazywały go dotąd media bliskie premierowi Nuriemu al-Malikiemu, oddał siebie i swoich ludzi w ręce kurdyjskich bojowników, peszmergów.
To, co pod koniec czerwca stało się w Tal Afar, na historycznej nizinie Niniwa, można też ująć inaczej: oto cofający się przed ISIS iraccy żołnierze, podlegający szyickiemu rządowi centralnemu, złożyli broń przed siłami zbrojnymi Kurdystanu.
W ten sposób w Iraku zaczęła się nowa epoka. Rząd...

13135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]