Reklama

ISISSTAN, KURDYSTAN, SZYISTAN

06.07.2014
Czyta się kilka minut
Islamiści proklamują państwo islamskie. Powstanie własnego mogą lada chwila ogłosić Kurdowie. Szyickie władze w Bagdadzie kontrolują już tylko część kraju. W Iraku zaczyna się nowa epoka.
Irakijczycy uciekają z Tal Afar – miasta w północnym Iraku zajętego przez islamistów po ciężkich walkach z armią rządową, 17 czerwca 2014 r. Fot. AP / EAST NEWS
B

Była niedziela wieczorem, gdy islamscy ekstremiści z ISIS zdobyli Tal Afar. Miasto w północnym Iraku, położone strategicznie między Mosulem i granicą z Syrią, trzymało się przez wiele dni. Ale w końcu nawet on, Abu Walid – legendarny tutaj dowódca wojsk wiernych rządowi w Bagdadzie – musiał uznać swoją porażkę. Wraz z pozostałymi mu żołnierzami opuścił Tal Afar i wycofał się do Sindżaru, na tereny kontrolowane już przez Kurdów. Tam „Lew Malikiego”, jak nazywały go dotąd media bliskie premierowi Nuriemu al-Malikiemu, oddał siebie i swoich ludzi w ręce kurdyjskich bojowników, peszmergów.
To, co pod koniec czerwca stało się w Tal Afar, na historycznej nizinie Niniwa, można też ująć inaczej: oto cofający się przed ISIS iraccy żołnierze, podlegający szyickiemu rządowi centralnemu, złożyli broń przed siłami zbrojnymi Kurdystanu.
W ten sposób w Iraku zaczęła się nowa epoka. Rząd...

13135

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]