Reklama

Portret totalny

Portret totalny

08.08.2016
Czyta się kilka minut
Po seansie „Człowieka” zostaje nie tyle uniwersalna humanistyczna refleksja, ile pojedyncze twarze czy zdania. Np. Aborygen, który wspomina, że w jego języku nie istniały kiedyś pojęcia „dziękuję” i „proszę”, bo dzielenie się było czymś naturalnym.

„Człowiek” – to brzmi dumnie. Zwłaszcza gdy w tym jednym słowie zamyka się tytuł filmu dokumentalnego, który trwa ponad trzy godziny, kręcony był w 60 krajach i ma około 2 tys. bohaterów mówiących w 63 językach. Gigantyczny projekt Yanna Arthusa-Bertranda kojarzy się z przedsięwzięciami z dziedziny tzw. fotografii humanistycznej, jak słynna „Rodzina człowiecza” z 1955 r. Nieprzypadkowo: jego twórca jest od kilkudziesięciu lat uznanym fotografikiem, szczególnie zatroskanym sprawami człowieka i natury. Jako dokumentalista również podąża tą ścieżką, choć jego najnowszy film ma ambicje znacznie większe. Chciałoby się rzec – totalne.
Przepytywanie zwyczajnych, często przypadkowych ludzi o to, co w ich życiu jest najbardziej istotne, ma w kinie dokumentalnym bogatą tradycję. Mistrzostwo skrótu i celności osiągnął w tym Krzysztof Kieślowski w „Gadających głowach” (1980). W ostatnich...

4361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]