Reklama

Łatwa apokalipsa

Łatwa apokalipsa

26.06.2005
Czyta się kilka minut
W Barace Ron Fricke próbuje uwodzić widza pięknymi kadrami pejzaży i straszyć brzydotą zgniłego Zachodu. Wszystko służy zilustrowaniu założonej przez niego tezy, która ociera się o intelektualny banał.
O

Od pierwszych scen “Baraka" zapiera dech w piersiach pięknymi widokami. W wypieszczonych, kolorystycznie cudownych kadrach oglądamy zaśnieżony górski szczyt, zieleniącą się puszczę Amazonii, bezbrzeżne przestrzenie afrykańskiej pustyni. Fricke kontempluje te obrazy, sam upaja się ich urokiem. Pozwala widzowi wpatrzeć się w nie głęboko, operuje zbliżeniem, wygrywa detale. A obok umieszcza zdjęcia współczesnej metropolii, rozpędzonej, zautomatyzowanej. Ulice miast zapełniają sznury samochodów, chodniki zalane są tysiącami ludzi. W jego obiektywie rzeczywistość wygląda jak zrobiona dla czyjejś zabawy makieta skądś znanego nam świata. Tyle że miniatura ta jest nieco upiorna. Wszystko jest w niej brzydkie, pozbawione polotu, odarte z resztek godności.

Na podobnej zasadzie opiera się cały film Fricke’a, który piękno dziewiczego raju zestawia z ponurą cywilizacją....

4031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]