Reklama

Mandala na sprzedaż

Mandala na sprzedaż

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Nie można odmówić „Samsarze” czystego piękna i poprawnej refleksji, lecz skojarzenia i pamięć okazują się istnym przekleństwem – nie pozwalają dumać w nieskończoność nad losem ludzkości.
Kadr z filmu „Samsara” Fot. Materiały prasowe
Z

Zagraj to jeszcze raz, Ron!” – usłyszał zapewne reżyser „Baraki”, zanim zabrał się za realizację filmu „Samsara”. Efekt déjà vu jest bowiem uderzający, a brzydka myśl o odcinaniu kuponów od artystycznego sukcesu nie przestaje opuszczać aż do ostatniego ujęcia.

Ktoś porównał najnowszy dokument Rona Frickego do pokazu slajdów – nie przypominam sobie, żeby tego rodzaju skojarzenia towarzyszyły recepcji poprzedniego filmu: „Baraka” (1992) ma dzisiaj status niemal kultowy. Amerykański reżyser stworzył w niej filmowy esej o współczesnym świecie, który przestał być rajem, choć jego odpryski znaleźć jeszcze można tu i ówdzie: w życiu egzotycznych kultur nietkniętych przez zachodnią cywilizację, w zanikających oazach nieskażonej natury, w wytworach ludzkiego geniuszu. Poprzez olśniewająco piękne obrazy opowiedział Fricke o różnych wymiarach duchowości współczesnego człowieka,...

5375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]