Reklama

Porcja wolności

Porcja wolności

17.09.2012
Czyta się kilka minut
W czasach, gdy dominuje animacja komputerowa i rozwijają się nowe media, rysunek powinien zostać skazany na zagładę. A jednak coraz więcej artystów sięga po tę technikę.
Olaf Brzeski, „Upadek człowieka, którego nie lubię”, 2012 r. Film, instalacja Fot. Maciej Zaniewski / Galeria Arsenał
R

Rysunek jest równie stary jak sama sztuka. Najczęściej był jednak traktowany jako zaledwie pomoc w pracy dla kolejnych pokoleń malarzy i rzeźbiarzy. Bo też ogromna masa rysunków powstała jako studia czy szkice przygotowawcze. Na etapie nauki służył doskonaleniu warsztatu artysty, jego umiejętności. Potem – po jej zakończeniu, był częścią pracy nad obrazami, rzeźbą czy freskami. Bez nich nie wyobrażano sobie całego procesu tworzenia dzieła (tylko nieliczni rezygnowali z tego etapu przygotowawczego).

DZIEŁO MISTRZA

Od czasów nowożytnych rysunki są coraz bardziej cenione, zwłaszcza przez wyrafinowanych kolekcjonerów (często byli nimi artyści). Zaczynają powstawać rysunki jako samoistne dzieła, doskonale wykończone, przeznaczone właśnie dla zbieraczy. Pojawia się także przekonanie, że te różnorodne prace na papierze, nawet drobne szkice, mówią o...

12627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]