Reklama

Klucze do Sasnala

Klucze do Sasnala

02.11.2011
Czyta się kilka minut
W jednej z najważniejszych galerii świata, londyńskiej Whitechapel Gallery, otwarto wystawę Wilhelma Sasnala, a w prestiżowej serii wydawnictwa Phaidon ukazała się monografia artysty. Ale krytykom malarz ciągle się wymyka.
Wilhelm Sasnal, "Kacper i Anka", 180 x 220 cm, 2009 r. / Whitechapel Gallery
W

Wiele się wydarzyło od założenia w 1996 r. słynnej i działającej przez 5 lat Grupy Ładnie. Szybko też okazało się, że obrazy Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego i samego Sasnala są atrakcyjne dla młodego pokolenia, stały się rodzajem manifestu roczników urodzonych w latach 70., którzy w pracach krakusów próbowali odnaleźć własny świat, może nie najlepszy z możliwych, ale na pewno akceptowalny. Była to twórczość zwrócona ku codziennemu doświadczeniu, nie przypadkowo określana hasłem pop-banalizm, pokazująca rzeczywistość bez wielkich idei czy sporów. Jednak już wtedy artyści stawiali pytanie o malarstwo: czy i w jaki sposób można je dziś uprawiać? Czy można przy jego pomocy mówić o tym, co aktualne?

Długa droga

Jest rok 2001. Wychodzi komiksowe "Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001", autobiograficzny zapis...

9495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]