Reklama

Pompejańska Polska polityków

Pompejańska Polska polityków

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Jarosław Kaczyński znów przemówił, co jest jego poniekąd obowiązkiem i przyjemnością, wręcz pasją.
L

Lubię sobie posłuchać tego polityka. Cytuję z pamięci sens najnowszego powakacyjnego wystąpienia szefa największej partii opozycyjnej: „Teraz państwo wspiera, powiedzmy sobie, kontrowersyjną sztukę, taką jaką tworzono na Zachodzie dziewięćdziesiąt lat temu. My będziemy wspierać narodowe dziedzictwo w najlepszym tego słowa znaczeniu”.

Jaki można wyciągnąć wniosek? Że gdy PiS obejmie władzę w państwie polskim, cała para pójdzie w dziedzictwo narodowe, a więc w taką sztukę, jaką na Zachodzie tworzono... dziewięćset lat temu. I słusznie: dobry artysta to martwy artysta. Dobry, bo nieskandalizujący – już teraz, z perspektywy, powiedzmy, stulecia. Leży sobie, grzecznie zakopany, i znakomicie nadaje się na sztandar walki z żywymi, żywotnymi artystami, co zamęt sieją i kontrowersje.

Cóż, prezes PiS przynajmniej wyraził swą opinię na temat kultury – natomiast premier...

1873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]