Reklama

Pomiędzy nostalgią a amnezją

Pomiędzy nostalgią a amnezją

03.01.2007
Czyta się kilka minut
W jednym z ubiegłorocznych kazań kard. Józef Glemp zacytował wypowiedź uczestniczki Przystanku Woodstock, która na pytanie, co dla niej znaczy Polska, odpowiedziała "nic, po czym powtórzyła raz jeszcze: "nic. Nie ulega wątpliwości, że taka odpowiedź musi budzić niepokój. Równie mocno jednak powinna skłaniać do refleksji, co jest jej źródłem.
rys. M. Owczarek
Z

Z czym dzisiaj ma się nam kojarzyć Polska? Z historią czy teraźniejszością? Z miejscami, gdzie zostały nasze groby, czy z polskimi przyczółkami w Dublinie? Polska powojenna naznaczona jest migracją, której początek dały repatriacje z Kresów Wschodnich, a jej ostatni etap to wyjazdy tysięcy młodych Polaków za chlebem do Zachodniej Europy. Na czym budować polską tożsamość?

Pamięć do odziedziczenia

Kilka lat temu odbyłem sentymentalną podróż na Ukrainę, w okolice Rudek, by odwiedzić rodzinne strony mojego ojca. Odnalazłem dom, który zostawił, gdy jako młody jeszcze chłopak wyruszał na wojnę wraz II Armią Wojska Polskiego. Ten dom opuszczali też moi dziadkowie, gdy przyszło im wraz z wieloma innymi rodzinami odbyć exodus na tzw. Ziemie Odzyskane. Dzisiaj mieszka w nim rodzina polskich Łemków, którzy zostali przesiedleni spod...

14232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]