Reklama

Akcja „Wisła”, 70 lat później

Akcja „Wisła”, 70 lat później

17.04.2017
Niezależnie od tego, co mogło uchodzić za uzasadnione w latach 40. XX wieku, nie da się dziś wskazać racji, które mogłyby uzasadnić przesiedlenie polskich Ukraińców.
Żołnierze Wojska Polskiego konwojują podejrzanych o przynależność do ukraińskiego podziemia. Powiat Sanok, maj 1947 r. Fot. Archiwum IPN
W

Wiosną 1947 r. siły zbrojne komunistycznej Polski wysiedliły z południowo-wschodniego pogranicza Ukraińców, pozostałych tam po wcześniejszych – rozpoczętych jeszcze w 1944 r. – przesiedleniach ludności ukraińskiej na sowiecką Ukrainę. Był to zarówno element walki z partyzantką Ukraińskiej Powstańczej Armii, jak też polityki narodowościowej, stawiającej sobie za cel homogenizację etniczną państwa – jeśli nie przez deportacje, to przez wymuszoną asymilację.

Pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest podstawą tożsamości polskich Ukraińców. A wśród Polaków tematem powracających dyskusji i sporów.

140 tysięcy

Zaczęło się 28 kwietnia 1947 r. Tego dnia polskie siły wojskowe i milicyjne podjęły ostatnią wielką operację antypartyzancką, mającą zlikwidować ukraińską partyzantkę niepodległościową na terenie pojałtańskiej Polski. Tym razem kluczowym elementem...

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Komentarze

Czytam i cieżko mi zestawić Wołyń z wewnętrznym przesiedleniem.

Jeżeli chcemy, żeby Ukraińcy byli wobec nas w porządku, to i my musimy być. A akcja "Wisła" była, jak wykazuje artykuł, złem wykonanym przez państwo polskie własnym obywatelom (ich potomkowie zresztą żyją w Polsce i są Polakami!). Zresztą dobrze, że został wspomniany szerszy kontekst: "krnąbrnych" obywateli w Polsce było sporo, ale to Ukraińców przesiedlono, a nie Podhalan czy mieszkańców Podlasia. Jak już czcimy z honorami "Wyklętych" to wypadałoby też uhonorować jakoś przesiedlanych cywilów z akcji "Wisła". Poza tym to portal katolickiego pisma. A chrześcijańskie podejście do krzywd nie opiera się o "oko za oko", ale "wybaczamy i prosimy o wybaczenie". Warto to też spojrzeć z tej strony. Nawet jeśli gest nie zostanie odwzajemniony tak jakbyśmy tego chcieli.

Podobne teksty

Tadeusz A. Olszański
Grzegorz Schetyna, Paweł Reszka
Piotr Nesterowicz, Miłada Jędrysik

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]