Reklama

Na skrzyżowaniu dróg

Na skrzyżowaniu dróg

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Polska i Niemcy, wychodząc z beznadziejnej sytuacji wrogości po II wojnie światowej, osiągnęły przez lata ogromny postęp. Co wyjątkowe w relacjach politycznych, wielkie zasługi miały różne partie, grupy i osoby, na co dzień od siebie odległe. Ten kapitał może procentować jeszcze przez lata, ale może też zostać zmarnowany.
Prezydent RFN Horst Köhler przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Warszawa, 30 sierpnia. Obok Gesine Schwan
O

Oto po 2000 r. nastąpił nagle silny “powrót do przeszłości". Stało się to m. in. za sprawą projektu “Centrum przeciw Wypędzeniom". Z polskiej perspektywy projekt ten został przyjęty jako niesprawiedliwy i nieprawdziwy w odniesieniu do historii. Oczywiście, Polacy zdają sobie sprawę, ile nieszczęść i bólu spadło na niemiecką ludność byłych wschodnich terenów Rzeszy, ale nie można tego problemu po 60 latach bezkrytycznie wyrywać z kontekstu. III Rzesza nie tylko rozpoczęła wojnę, ale popełniła niewyobrażalne zbrodnie, łącznie z eksterminacją całych grup etnicznych lub warstw społecznych.

Projekt budowy “Centrum przeciw Wypędzeniom" napotkał w Polsce na niemal jednolity opór, obudził - razem z roszczeniami majątkowymi Pruskiego Towarzystwa Powierniczego - w naszym kraju debatę o odszkodowaniach, reparacjach. Ważne jest, aby zrozumieć źródła naszej reakcji na...

18851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]