Reklama

Polskie krawiectwo filmowe

Polskie krawiectwo filmowe

09.02.2015
Czyta się kilka minut
„Hiszpanka” i „Ziarno prawdy” to najbardziej oczekiwane polskie premiery filmowe. Czy przyniosły coś oprócz zawodu?
Kadr z „Hiszpanki” Łukasza Barczyka Fot. Vue Movie Distribution
P

Przez ostatnie 25 lat polskie kino było traktowane jak dziecko specjalnej troski. Wszystkie jego niepowodzenia, niedostatki, zerwane porozumienia z widownią usprawiedliwiane były zewnętrznymi okolicznościami bądź jakąś wewnętrzną wadą wrodzoną.

Bez rozgrzeszenia

Najpierw winny był brak spójnego systemu wspierającego rodzimą kinematografię, potem niewystarczające budżety, wskazywano też na powszechny niedowład scenopisarskiego rzemiosła, na rozminięcie się kina ze współczesną literaturą, doskwierał brak kreatywnych producentów i pracy zespołowej, skarżono się na cenzurę wewnętrzną, a nawet i zewnętrzną. Tę litanię usprawiedliwień można by ciągnąć w nieskończoność, choć dziś nie ma to już większego sensu.

Od 10 lat działa Polski Instytut Sztuki Filmowej, który uporządkował system dotacji. Budżety niektórych polskich filmów osiągnęły poziom prawie...

9377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]