Reklama

Ładowanie...

Nasze choroby, nasze demony

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni niespełnień było zdecydowanie więcej niż olśnień.
Reżyserka i producentka filmu „Body / Ciało” Małgorzata Szumowska ze Złotymi Lwami, Gdynia, 19 września 2015 r . Fot. Adam Warżawa / PAP
Z

Zaczęło się od wielkiej jubileuszowej fety, zakończyło się – niestety – stypą. Festiwal, nad którym od początku unosiły się rozmaite duchy (zwycięskie „Body/ /Ciało”, „Hiszpanka”), ale także dybuki („Demon”), czarownice („Noc Walpurgi”), a nawet krwiopijcze syreny („Córki dancingu”), ostatniego dnia zderzył się z rzeczywistością. Nagła śmierć Marcina Wrony – reżysera u szczytu formy, snującego plany, który swym ostatnim filmem wzbudził w Gdyni ożywione dyskusje – w wyjątkowo okrutny sposób dopełniła to, co podczas Festiwalu oglądaliśmy na ekranie. Jednocześnie wszelkie formułki podsumowujące tegoroczną imprezę w rodzaju „zwrot okultystyczny w polskim kinie” straciły powagę i sens.

Język śmierci

W trakcie gdyńskiej imprezy wiele mówiło się o tym, że rodzimi twórcy intensywnie poszukują języka, by mierzyć się z doświadczeniem choroby i umierania. Aż trzy...

8341

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]