Reklama

Polskie kino mówi: jestem

Polskie kino mówi: jestem

25.09.2005
Czyta się kilka minut
Niemal równolegle do obchodów 25-lecia Solidarności w Gdyni świętowano inny jubileusz. Na 30. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych zjechały setki twórców.
D

Dla gości, uwiecznionych w ostatnim dniu na zbiorowej fotografii, zagrał sam Michael Nyman, a w kuluarach radowano się z przeforsowanej niedawno ustawy o kinematografii i dyskutowano o nadziejach i obawach związanych z powstaniem Instytutu Sztuki Filmowej. Zejście się obu rocznic przypomniało o znaczeniu, jakie miało przez dziesięciolecia kino polskie. W Gdyni dyskusje o kinie zawsze były mniej lub bardziej polityczne. Tegoroczny festiwal, zapewne nie najlepszy w historii, pokazał jednak, że coś z ducha żarliwej polemiki z rzeczywistością mimo wszystko się ostało, a może po prostu odżywa.

W przedstawionym na otwarciu nowelowym filmie “Solidarność, Solidarność" reżyserzy różnych pokoleń i temperamentów pytają: “co się stało z naszą Solidarnością?", tą pisaną przez duże “S". Odpowiedzi, na ogół gorzkie lub przekornie żartobliwe, znalazły dopełnienie w filmach...

13500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]