Reklama

Cicha noc, jasny dzień

Cicha noc, jasny dzień

25.09.2017
Czyta się kilka minut
Podczas Festiwalu w Gdyni przekonaliśmy się, że dzięki nowemu pokoleniu polskie kino może być jeszcze lepsze. O ile nie przeszkodzą mu w tym urzędnicy, politycy czy inni eksperci.
„Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski MATERIAŁY PRASOWE / FPFF
Z

Zmiana warty – tak przewodniczący jury gdyńskiego festiwalu Jerzy Antczak podsumował tegoroczną edycję. I choć werdykt był iście salomonowy, starający się dopieścić różne pokolenia twórców i twórczyń, 87-letni reżyser „Nocy i dni” trafił w punkt. Prawie połowa filmów w konkursie głównym była dziełem debiutantów, a jeden z nich, Piotr Domalewski, otrzymał za swój pierwszy film Złote Lwy. Jak się okazało, „Cicha noc” to nie tylko kawał świetnego kina, ale i obraz, który posiada moc scalającą, bo udało mu się zgromadzić po swojej stronie odbiorców niezależnie od metryki czy politycznych przekonań. Prawicowy publicysta, liberalny ksiądz czy lewicująca krytyczka filmowa z pokolenia millenialsów mogli po seansie znaleźć wspólny język.

Ludzkie twarze

Jednym z głośniejszych wydarzeń tegorocznej Gdyni była gala z okazji dziesięciolecia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki...

14524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy tytuł filmu pod zdjęciem nie jest błędny?

a nie "Jasny dzień".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]