Reklama

Rozmowy z człowiekiem z szafy

Rozmowy z człowiekiem z szafy

16.09.2013
Czyta się kilka minut
Polskie kino jest najlepsze, gdy unika manifestacyjnych gestów, dostarcza nam historii głęboko przepracowanych i przepuszczonych przez indywidualną wrażliwość.
Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska w filmie „Ida” Fot. MATERIAŁY DYSTRYBUTORA
K

Koledzy, ja wam bardzo dziękuję, że zrobiliście te wszystkie filmy!” – członkini jury Agnieszka Holland wypowiedziała te słowa podczas festiwalowej gali, odwracając słynne dramatyczne zawołanie Wojciecha Marczewskiego, jurora sprzed dwóch dekad, kiedy to w Gdyni nie przyznano głównej nagrody ze względu na niski poziom prezentowanych filmów. W tym roku sytuacja była zdecydowanie odmienna.
Już jadąc na festiwal i mając w pamięci tytuły konkursowe znane z kin czy międzynarodowych festiwali, można było w ciemno typować faworytów: „Drogówkę” Wojciecha Smarzowskiego, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „W imię...” Małgorzaty Szumowskiej, „Papuszę” małżeństwa Krauzów, „Miłość” Sławomira Fabickiego... Smaczku dodawał fakt, że wiele z tych tytułów zostało już docenionych na świecie, by wymienić tylko sukces Szumowskiej na Berlinale czy niedawny triumf „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy w...

12487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]