Reklama

Polityczny toast

Polityczny toast

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Późnokapitalistyczny „kult zapieprzu”, w który wyrodził się etos ciężkiej pracy, rozmywa granice tego, co służbowe i prywatne, ale tylko w jedną stronę: praca ma prawo wkroczyć człowiekowi w środek wieczoru z rodziną, ale za dyskusję w zespole przy winie można stracić posadę.
LENA SERDITOVA / ADOBE STOCK
D

Dziewiętnaście osób w małych grupkach, część stoi na trawniku, kilka nawet usiadło na ziemi, reszta wokół dwóch małych stołów na tarasie. Jest świetliste popołudnie, trawa soczysta i wystrzyżona, jak na ogród na tyłach siedziby brytyjskiego premiera przystało. Elegancko, choć nieformalnie, mowa ciała sugeruje starannie powściągnięty luz. Wszyscy obecni mają w dłoniach kieliszki, na stołach kilka desek z serami.

Niewinne, powiecie. Ale ten obrazek napytał Borisowi Johnsonowi sporej biedy. Usłużni wrogowie puścili brukowcom zdjęcia, z których wynika, że przed poprzednim Bożym Narodzeniem ludzie z jego gabinetu urządzali sobie biurowe imprezy choinkowe, choć cały kraj wówczas siedział w lockdownie. Ogrodowe zdjęcie pochodzi zaś z maja poprzedniego roku – Brytyjczyków obowiązywał wówczas zakaz imprezowania i wyraźna wskazówka, by nikt nie przychodził do pracy, z wyjątkiem...

6079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]