Reklama

Pokolenie wieszaka

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Nowe pokolenie reżyserów? Krzysztof Garbaczewski, Szymon Kaczmarek i Radosław Rychcik z IV roku krakowskiej szkoły teatralnej rozpoczynają swoją drogę artystyczną. Warto ich zauważyć już teraz, nim na dobre rozwiną skrzydła.
„Opętani” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego (od lewej: Rafał Kosowski, Paweł Smagała, Paulina Chapko) /fot. Bartłomiej Sowa
W

Wieszak na ubrania robi zawrotną karierę na polskich scenach. Zaczęło się chyba od "Lulu" Michała Borczucha; ostatnio wieszak widziano w "Opętanych" Krzysztofa Garbaczewskiego, "Poskromieniu złośnicy" Szymona Kaczmarka, "Fragmentach dyskursu miłosnego" Radosława Rychcika, "Pasażerce" Natalii Korczakowskiej...

Zasadą jest, że wiszące na wieszaku kostiumy aktorzy zmieniają w trakcie przedstawienia; w ten sposób to, co zazwyczaj odbywa się w tajemnicy, za kulisami - tutaj dzieje się na oczach widzów. Nie chodzi tylko o podważenie iluzji. Rozchwiany status rzeczywistości uruchamia pytania o solidność teatralnych ról, ale także ról społecznych i kulturowych bohaterów przedstawień. Zawsze tylko na jakiś czas i określoną okazję formułowana tożsamość będzie punktem wyznaczającym teatralną optykę, regulującym możliwości scenicznej ekspresji.

Problem...

13722

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]