Reklama

Ładowanie...

Tajemnice ciała

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Pamięć? Natura? Ciało? Kultura? Historia? Religia? Kim jesteś? W którym miejscu zaczyna się człowiek? - pyta Garbaczewski w swoim spektaklu.
Na pierwszym planie Justyna Wasilewska, na projekcji Jacek Poniedziałek i Krzysztof Zarzecki / fot. Magda Hueckel, Nowy Teatr
T

Trudno sprecyzować, w jakim czasie i miejscu rozgrywa się akcja "Życia seksualnego dzikich" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego: w przyszłości (jak dalekiej?), dzisiaj (w jakiejś odizolowanej strefie?). A może na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, skąd - od Foucaulta i Deleuze’a - pochodzi zapowiedź śmierci człowieka? Z antropologicznego dzieła Bronisława Malinowskiego reżyser i dramaturg Marcin Cecko zaczerpnęli kilka akapitów i motyw antropologicznej wyprawy. Jej celem nie są tu jednak odległe Wyspy Trobrianda. U Garbaczewskiego "dzicy" - to my, umieszczeni w świecie spełniających się posthumanistycznych scenariuszy.

Kim jesteś?

Człowiek jest odkryciem niedawnym, a jego kres jest bliski - słynną myśl Foucaulta można uczynić punktem wyjścia spektaklu. Umieszczona w quasi-antropologicznym kontekście...

6869

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]