Reklama

Ładowanie...

Pokój z Tobą

11.05.2003
Czyta się kilka minut
Szkoda, że w Warszawie nie wykonano oratorium Arnolda Schonberga „A survivor from Warsaw / Ocalały z Warszawy”. Mielibyśmy trzy punkty: odległy i wyrażający radość („Israel” Blocha), najtragiczniejsze wspomnienie shoah (Schonberg), wreszcie obraz najbardziej palący i współczesny („El maale rahamim...” Knittla).
P

Pierwsze było słowo mówione. Prezydent Aleksander Kwaśniewski, odznaczając stopniem oficerskim czwórkę uczestników Powstania w getcie, przypomniał słowa Marka Edelmana: „wiedzieliśmy, że nie jesteśmy w stanie wygrać. Ale decydowaliśmy się iść po słonecznej stronie, myśląc o wartości takich słów jak godność i wolność”. Mówił także o pamięci Holokaustu: „Dzieło sztuki jest w stanie opisać z całą siłą horror tamtych dni, abyśmy mogli zobaczyć świat oczami prześladowanego człowieka”.
Prezydent Izraela Mosze Kacaw mówił o głębokiej ranie powstałej na ciele żydowskiego narodu, ranie, która ciągle jeszcze krwawi. „Powstanie było próbą buntu ludzi pozbawionych jakichkolwiek środków i nadziei na zwycięstwo (...) było rozpaczliwym wyrazem woli życia, a także - mimo wszystko - wyrazem wiary w przyszłość”. Przypomniał też „Campo di Fiori” Czesława Miłosza („...Salwy za murem Getta /...

5749

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]