Reklama

Pokój w prawdzie

Pokój w prawdzie

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Pokój w prawdzie - tak brzmi temat pierwszego orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju. O tym, jak ten temat jest Papieżowi bliski, świadczy fakt, że podjął go w homilii noworocznej. Temat jest wbrew pozorom trudny. Nie można według Papieża realizować pokoju, gdy brakuje uznania transcendentnego porządku rzeczy i poszanowania prawa moralnego: Fundamentem autentycznego pokoju jest tylko prawda o Bogu i człowieku - pisze on w orędziu.
M

Myliłby się jednak ten, kto posądzałby Benedykta XVI o wizję ideologiczną, o doktrynalizm. Mówiąc o zagrożeniach pokoju (m.in. o zagrożeniu nuklearnym) wskazuje na ich źródła: z jednej strony nihilizm, z drugiej - fundamentalizm. Obie postawy łączy to, że "w błędny sposób odnoszą się do prawdy: nihiliści zaprzeczają istnieniu jakiejkolwiek prawdy, fundamentaliści roszczą sobie prawo narzucania jej siłą", obie "łączy niebezpieczna pogarda dla człowieka i jego życia, a ostatecznie dla samego Boga".

Orędzie na Dzień Pokoju traktuje przede wszystkim o sprawach ładu międzynarodowego, ale pokój konieczny jest także w relacjach międzyludzkich, w rodzinie, przedsiębiorstwie, wszędzie. Jak napisał Benedykt XVI, jest on "harmonijnym współżyciem indywidualnych obywateli w społeczeństwie rządzonym przez sprawiedliwość".

Warto, idąc za wskazaniem...

1085

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]