Reklama

Trudna gramatyka

Trudna gramatyka

03.01.2007
Czyta się kilka minut
O pokoju lub jego zagrożeniu decyduje odpowiedź na pytanie o człowieka. Odwołując się do wspólnoty ludzkiej natury, Papież - co zrozumiałe - odwołuje się do wiary w Stwórcę. Czy przekona adresatów?.
P

Pierwszym papieżem, który ogłosił pokojowe orędzie na Nowy Rok był - w roku 1968 - Paweł VI. Dziś Benedykt XVI jest autorem wystąpienia 40. Ubiegłoroczne skierował do "wszystkich ludzi na ziemi, a szczególnie tych, którzy cierpią na skutek przemocy i zbrojnych konfliktów", w tym roku pisze do "rządzących i odpowiedzialnych za narody oraz wszystkich ludzi dobrej woli", wśród których wymienia cierpiących i poniżonych oraz dzieci: "Właśnie myśląc o dzieciach, zwłaszcza o tych, których przyszłość jest zagrożona przez wyzysk i zło dorosłych (...), pragnąłem z okazji Światowego Dnia Pokoju skoncentrować uwagę wszystkich na temacie: Osoba ludzka sercem pokoju".

"Słaba" wizja osoby

"Zachowanie pokoju - pisze Papież - stało się problemem (...) wskutek obojętności na to, co stanowi prawdziwą naturę człowieka. Wielu współczesnych...

11692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]