Reklama

Inni inaczej

Inni inaczej

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Odniesienia do kwestii prawnego statusu związków homoseksualnych pojawiają się nawet w partyjnych reklamówkach. W trakcie sporu o paradę równości co i rusz pytano też o granice tolerancji i oskarżano o homofobię nasze społeczeństwo, w tym Kościół. W atmosferze wzajemnej podejrzliwości i niechęci trudno o język pozbawiony agresji, co widać w komentarzach niektórych polityków, a nawet osób duchownych.
W

W literaturze przedmiotu poświęconej kwestiom homoseksualizmu i jego społecznej recepcji zwraca się uwagę na to, że w podejściu do homoseksualistów i ich problemów łatwo można ulec dwóm niebezpiecznym postawom. Albo będzie się uważało te osoby za szczególnie pokrzywdzone i w związku z tym potrzebujące szczególnego współczucia, albo zacznie się je traktować z mniej lub bardziej nieuświadomioną niechęcią jako przedstawicieli nieakceptowanej i tylko z konieczności tolerowanej mniejszości. Oczywiście istnieje również możliwość wymieszania obu tych postaw z różnym rozłożeniem akcentów.

Zobacz, gdzie stoisz i jak myślisz

Rzeczywiste, a nie tylko deklarowane postawy wobec homoseksualistów można bowiem umiejscowić w pewnym spektrum zapatrywań i ocen moralnych. Na jednym jego końcu będą się znajdować ci, których postawę określa się...

22151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]