Reklama

Pocztówka od Borata

Pocztówka od Borata

16.08.2011
Czyta się kilka minut
"Misja kadrowego" to film o coraz bardziej złożonej tożsamości dzisiejszego Izraela. Reżyser rewiduje współczesny mit "Ziemi Świętej" czy ziemi obiecanej.
"

"Zasoby ludzkie" - jest coś bezwzględnie uprzedmiatawiającego w tym sformułowaniu, będącym kalką z angielskiego human resources, jak zwykło się określać zatrudnionych w firmie ludzi. Tym, który zarządza "zasobami ludzkimi", jest tak zwany HR manager, po polsku nazywany swojsko kadrowym, i takie też określenie przyjął polski dystrybutor filmu o przygodach wykonującego ten zawód Izraelczyka w średnim wieku. Do końca nie poznajemy jego imienia - jakby funkcja całkowicie definiowała jego tożsamość.

Adaptacja niewydanej dotychczas w Polsce powieści Awrahama B. Jehoszui w swojej angielskiej edycji nosiła tytuł "Kobieta w Jerozolimie", co w znaczący sposób przenosiło ciężar z osoby kadrowego na postać fizycznie nieobecną w książce i na ekranie. Ukrytą bohaterką jest bowiem nielegalna rumuńska imigrantka, ofiara samobójczego zamachu bombowego w Jerozolimie. Przed...

4883

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]