Reklama

Puste schody odeskie

Puste schody odeskie

04.12.2005
Czyta się kilka minut
W Odessie byliśmy Żydami, w Izraelu uważają nas za Rosjan. W nowojorskim Brighton Beach stworzyli Małą Odessę, namiastkę utraconego raju. Rozproszeni po świecie odescy Żydzi nigdzie nie czują się u siebie.
N

Nawet ta prawdziwa, dziś ukraińska, położona nad Morzem Czarnym, nie jest już tą Odessą, za którą wszyscy tęsknią - zapamiętanym sprzed wojny prężnym ośrodkiem żydowskiej kultury w Europie Wschodniej. Z dawnej świetności pozostały jedynie zapuszczone domy i garstka malowniczych starców. Ale czy ten raj kiedykolwiek istniał? - zadajemy sobie pytanie, słuchając rzewnych wspomnień, opowiadanych snów i nieśmiało wypowiadanych marzeń.

Piękny, przesiąknięty nostalgią dokument Michale Boganim, urodzonej w Izraelu, wychowanej w Paryżu, wykształconej w Londynie młodej Żydówki, snuje się powolnym, jakby marudnym rytmem. Kamera bez pośpiechu ślizga się po zrujnowanych domach Mołdawanki, dzielnicy zamieszkiwanej wiekami przez odeskich Żydów, omiata spojrzeniem opustoszałe ulice, rozsławione filmem Eisensteina odeskie schody, zagracone mieszkania, w których zatrzymał się...

5334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]