Reklama

Wolni inaczej

02.10.2005
Czyta się kilka minut
I znowu jest czego pozazdrościć czeskiemu kinu: na nasze ekrany wchodzi najnowszy film Petra Zelenki. Twórca Roku diabła ponownie zaskakuje nieskrępowaną wyobraźnią i wyczuciem absurdu, tym razem ukrytego w zwyczajnym życiu najzwyczajniejszych ludzi.

“Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" zrealizowane zostały na podstawie sztuki teatralnej Zelenki, która w samej tylko Polsce doczekała się kilku inscenizacji, w tym w Teatrze Telewizji. Bohater jest kimś zupełnie nieatrakcyjnym z filmowego punktu widzenia. Operator wózka widłowego na praskim lotnisku, młody człowiek o nieudanym życiu osobistym i słabości do alkoholu, to idealny przeciętniak, wręcz egzemplarz pokazowy tej części pokolenia współczesnych 30-latków, którzy nie wsiedli do pociągu z napisem “życiowy sukces".

Petr wiedzie banalne życie w nieustającym zawieszeniu pomiędzy beztroskim wiekiem młodzieńczym a nudną dorosłością. Ale jego twarz ma w sobie coś intrygującego, przypomina znak zapytania. Jego życie bowiem, podobnie jak i jego najbliższych - rodziców, sąsiadów, byłej dziewczyny - okaże się wcale nie takie zwyczajne. Na każdym kroku będzie nas...

6172

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]