Reklama

Wolni inaczej

Wolni inaczej

02.10.2005
Czyta się kilka minut
I znowu jest czego pozazdrościć czeskiemu kinu: na nasze ekrany wchodzi najnowszy film Petra Zelenki. Twórca Roku diabła ponownie zaskakuje nieskrępowaną wyobraźnią i wyczuciem absurdu, tym razem ukrytego w zwyczajnym życiu najzwyczajniejszych ludzi.

“Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" zrealizowane zostały na podstawie sztuki teatralnej Zelenki, która w samej tylko Polsce doczekała się kilku inscenizacji, w tym w Teatrze Telewizji. Bohater jest kimś zupełnie nieatrakcyjnym z filmowego punktu widzenia. Operator wózka widłowego na praskim lotnisku, młody człowiek o nieudanym życiu osobistym i słabości do alkoholu, to idealny przeciętniak, wręcz egzemplarz pokazowy tej części pokolenia współczesnych 30-latków, którzy nie wsiedli do pociągu z napisem “życiowy sukces".

Petr wiedzie banalne życie w nieustającym zawieszeniu pomiędzy beztroskim wiekiem młodzieńczym a nudną dorosłością. Ale jego twarz ma w sobie coś intrygującego, przypomina znak zapytania. Jego życie bowiem, podobnie jak i jego najbliższych - rodziców, sąsiadów, byłej dziewczyny - okaże się wcale nie takie zwyczajne. Na każdym kroku będzie nas...

6172

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]