Reklama

Pasztetowa z knedlikami

Pasztetowa z knedlikami

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Zamiast filmu dającego do myślenia powstała sympatyczna komedyjka, w której ujawniły się nasze kompleksy wobec Czechów i ich kina.
Kochajmy się! - to pointa filmu Jacka Głomba
A

Amogła to być fuzja idealna. Na planie filmu "Operacja Dunaj" doszło do spotkania polskiego kina i jego tradycji heroicznej - tej podszytej Munkiem, oraz czeskiej szkoły patrzenia - z jej sławetnym prześmiewczym dystansem do wielkiej historii, rozmiłowaniem w urokach życia i rozgrzeszającą postawą wobec ludzkich słabości. Była okazja do przekornego przyjrzenia się sobie - wbrew stereotypom, ale też i bez zbyt łatwego ich wywracania. Mogliśmy wreszcie zobaczyć niesławną inwazję na Czechosłowację z dwóch perspektyw: naszego wstydu i ich traumy, w duchu pojednawczym, z uwzględnieniem przeklętej wspólnoty losów.

Polskie i czeskie filmy sytuuje się zwykle na przeciwległych biegunach, a krytycy z obu krajów tęsknie spoglądają na drugą stronę Olzy, tam upatrując "prawdziwego kina" i wskazując je jako przykład rodzimym twórcom. Tymczasem z udziałem zjednoczonych sił...

4480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]