Reklama

Poborowi: spocznij!

Poborowi: spocznij!

06.11.2006
Czyta się kilka minut
W Argentynie nazywa się ich la colimba: to skrót od trzech słów: correr (biegać), limpiar (sprzątać) i barrer (zamiatać). Colimbas to poborowi, a ich nazwa trafnie charakteryzuje poziom szkolenia, jaki żołnierzowi służby zasadniczej można w czasie jej trwania zapewnić.
M

Mapa krajów, które zniosły obowiązkową służbę zasadniczą, pokrywa się w znacznym stopniu z mapą krajów rozwiniętych. Bo według teoretyków cywilizacji nie ma dziś już miejsca tak na masową siłę roboczą, jak i masową służbę wojskową. Na ich miejsce przyszli elastyczni, wykształceni specjaliści - i profesjonalnie wyszkoleni żołnierze.

Co takiego się stało, że jeszcze w lipcu zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Lech Kaczyński ogłaszał, że od poboru żaden młodzieniec się nie wywinie, a z końcem października zapowiedział wprowadzenie armii zawodowej do 2012 r.? Szef MON Radosław Sikorski zapowiada nawet, że pobór może zostać zawieszony już w 2010 r. Deklaracja prezydenta padła w trzy dni po tym, jak skończenie z powszechnym poborem ogłosiła Rumunia (wchodząca w styczniu do UE).

To radykalna zmiana, na szczęście w dobrą stronę: nie tylko dla tysięcy...

1772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]