Reklama

Ładowanie...

Plotkowanie

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Plotka to informacja zbędna, przekazywana innej osobie lub osobom z brakiem życzliwości dla tego czy dla tych, o których plotka mówi. Plotkę należy odróżnić od żartów lub gaworzenia, kiedy to brak złych lub tylko nieżyczliwych intencji. O czymś przy okazji spotkań towarzyskich musimy przecież rozmawiać. O pogodzie długo się nie da, o samochodach lub komputerach mogą tylko zainteresowani, a o polityce mówić się nie da w ogóle. Rozmawiamy więc o znajomych, opowiadamy o nich anegdoty, ale to jest tylko i wyłącznie rozrywka. Natomiast plotka zakłada intencję. Nie można sobie wyobrazić plotki pełnej sympatii. W najlepszym razie jest to plotka na granicy obojętności, ale jednak opowiadana z niechęcią, na przykład, że ten czy ów pojechał za granicę i zarobił trochę pieniędzy. Prawdziwe plotkowanie sprawia jednak jego uczestnikom niekłamaną przyjemność.
P

Prawdziwe plotkowanie polega na przekazywaniu rzetelnych lub nierzetelnych informacji - to najzupełniej obojętne - które mają dwie następujące cechy: są tajne (albo za takie uchodzą) oraz stawiają omawianą osobę w złym świetle. A to plotkującym sprawia ogromną satysfakcję. Bo przecież każdy z nas lubi znać wiadomości, których inni nie znają - na tym między innymi polega pokusa uprawiania polityki - a wszyscy plotkujący szczerze nie lubią innych ludzi, wszystkich ludzi.

Plotka nie jest formą skargi: mój sąsiad puszcza za głośno radio lub pijany szturcha żonę, a jej krzyki zakłócają mi spokój. To jest zrozumiała skarga, chociaż nie zawsze sprawdzona, więc ingerujmy tylko wtedy, kiedy wiemy na pewno. Plotka jest bezinteresowna z punktu widzenia plotkującego, on chce tylko znaleźć się we wspólnocie plotkujących oraz chce kogoś poniżyć, ale nie ma w tym żadnego...

3321

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]