Reklama

Plotkowanie

Plotkowanie

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Plotka to informacja zbędna, przekazywana innej osobie lub osobom z brakiem życzliwości dla tego czy dla tych, o których plotka mówi. Plotkę należy odróżnić od żartów lub gaworzenia, kiedy to brak złych lub tylko nieżyczliwych intencji. O czymś przy okazji spotkań towarzyskich musimy przecież rozmawiać. O pogodzie długo się nie da, o samochodach lub komputerach mogą tylko zainteresowani, a o polityce mówić się nie da w ogóle. Rozmawiamy więc o znajomych, opowiadamy o nich anegdoty, ale to jest tylko i wyłącznie rozrywka. Natomiast plotka zakłada intencję. Nie można sobie wyobrazić plotki pełnej sympatii. W najlepszym razie jest to plotka na granicy obojętności, ale jednak opowiadana z niechęcią, na przykład, że ten czy ów pojechał za granicę i zarobił trochę pieniędzy. Prawdziwe plotkowanie sprawia jednak jego uczestnikom niekłamaną przyjemność.
P

Prawdziwe plotkowanie polega na przekazywaniu rzetelnych lub nierzetelnych informacji - to najzupełniej obojętne - które mają dwie następujące cechy: są tajne (albo za takie uchodzą) oraz stawiają omawianą osobę w złym świetle. A to plotkującym sprawia ogromną satysfakcję. Bo przecież każdy z nas lubi znać wiadomości, których inni nie znają - na tym między innymi polega pokusa uprawiania polityki - a wszyscy plotkujący szczerze nie lubią innych ludzi, wszystkich ludzi.

Plotka nie jest formą skargi: mój sąsiad puszcza za głośno radio lub pijany szturcha żonę, a jej krzyki zakłócają mi spokój. To jest zrozumiała skarga, chociaż nie zawsze sprawdzona, więc ingerujmy tylko wtedy, kiedy wiemy na pewno. Plotka jest bezinteresowna z punktu widzenia plotkującego, on chce tylko znaleźć się we wspólnocie plotkujących oraz chce kogoś poniżyć, ale nie ma w tym żadnego...

3321

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]