Reklama

Plotkowanie

Plotkowanie

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Plotka to informacja zbędna, przekazywana innej osobie lub osobom z brakiem życzliwości dla tego czy dla tych, o których plotka mówi. Plotkę należy odróżnić od żartów lub gaworzenia, kiedy to brak złych lub tylko nieżyczliwych intencji. O czymś przy okazji spotkań towarzyskich musimy przecież rozmawiać. O pogodzie długo się nie da, o samochodach lub komputerach mogą tylko zainteresowani, a o polityce mówić się nie da w ogóle. Rozmawiamy więc o znajomych, opowiadamy o nich anegdoty, ale to jest tylko i wyłącznie rozrywka. Natomiast plotka zakłada intencję. Nie można sobie wyobrazić plotki pełnej sympatii. W najlepszym razie jest to plotka na granicy obojętności, ale jednak opowiadana z niechęcią, na przykład, że ten czy ów pojechał za granicę i zarobił trochę pieniędzy. Prawdziwe plotkowanie sprawia jednak jego uczestnikom niekłamaną przyjemność.
P

Prawdziwe plotkowanie polega na przekazywaniu rzetelnych lub nierzetelnych informacji - to najzupełniej obojętne - które mają dwie następujące cechy: są tajne (albo za takie uchodzą) oraz stawiają omawianą osobę w złym świetle. A to plotkującym sprawia ogromną satysfakcję. Bo przecież każdy z nas lubi znać wiadomości, których inni nie znają - na tym między innymi polega pokusa uprawiania polityki - a wszyscy plotkujący szczerze nie lubią innych ludzi, wszystkich ludzi.

Plotka nie jest formą skargi: mój sąsiad puszcza za głośno radio lub pijany szturcha żonę, a jej krzyki zakłócają mi spokój. To jest zrozumiała skarga, chociaż nie zawsze sprawdzona, więc ingerujmy tylko wtedy, kiedy wiemy na pewno. Plotka jest bezinteresowna z punktu widzenia plotkującego, on chce tylko znaleźć się we wspólnocie plotkujących oraz chce kogoś poniżyć, ale nie ma w tym żadnego...

3321

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]