Reklama

Plemienny mózg kontra dusza

Plemienny mózg kontra dusza

26.03.2018
Czyta się kilka minut
BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI: „Nasz Chrystus” może być Polakiem, ale nie Żydem czy Niemcem. Chodzi w szaliku kibica i w koszulce z żołnierzami wyklętymi. I jest najsilniejszy. A my bijemy się w jego imieniu, z kim popadnie, i cierpimy.
Droga Krzyżowa w Langley Park, Maryland, 14 kwietnia 2017 r. CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES
P

PIOTR SIKORA: Rozmawiałem niedawno z proboszczem, który zamierza zorganizować Wigilię Paschalną – liturgię nocną, w której ważną rolę pełni symbolika światła i ciemności – po południu. Zapytał, jakie to ma znaczenie? Co by mu odpowiedział psycholog, który zajmuje się duchowością?

BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI: W chrześcijaństwie tkwi potężne napięcie pomiędzy byciem religią i krytyką religii.

Gdy zastępowało wcześniejsze wierzenia, nie tylko je wypierało, ale starało się z nich przejąć pewne elementy – choćby część imaginarium i pory świąt – nadając im inną interpretację. W Wielkanocy mamy np. jajko, jako symbol odradzającego się życia, i światło, które zastępuje ciemność. One są ważne jako obrazy obecne w tej starszej, przedchrześcijańskiej tradycji.

Są ważne, bo są starsze, czy dlatego, że są związane z egzystencjalnym ­doświadczeniem?

...

17527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ja tak myślę, że dla takiego katolickiego narodowca Chrystus jest jednak Żydem, ale spolonizowanym:) Mówiąc trochę bardziej serio - ciekawe, czyje zaskoczenie byłoby większe: narodowca, który dowiaduje się, że Chrystus jest Niemcem, czy jakiegoś redaktora TP, gdy dowiaduje się, że Pan Jezus współpracuje z Radiem Maryja...

W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

Zdumiewające jest, że w dyskusji dwóch mądrych osób m.in. na temat tego jakie powinno być chrześcijaństwo, postać Chrystusa pojawia się tylko trzy razy i to nie jako najważniejszy drogowskaz, najważniejszy punkt odniesienia, ale niemal jak odniesienie bibliograficzne. To nauka (psychologia) zadecyduje czym jest chrześcijaństwo i niech się Bóg do tego nie wtrąca, bo i tak w niego nie wierzymy.

Z tą niewiarą to zdecydowanie jest coś na rzeczy. Wyniki badań Instytutu Statystyki kościoła w tym zakresie powinny być dla biskupów dzwonkiem alarmowym. Choć może im wcale nie chodzi o wiarę?... Mam wrażenie, że dla nich wierni to jak członkowie klubu kibica - ci też w piłkę nie za bardzo potrafią grać, ale jak trzeba, to można ich jednolicie przystroić, skrzyknąć w pięć minut i jeszcze zadymę zrobić. I niech się Bóg do tego nie wtrąca.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]