Reklama

Pan Samochodzik i małżonka Jezusa

Pan Samochodzik i małżonka Jezusa

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Kod Leonarda da Vinci Dana Browna przewrotnie dokumentuje zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatniego półwiecza w naszej mentalności religijnej i mitologicznej. Przy okazji każe też zrewidować myślenie o tzw. politycznej poprawności. W trakcie lektury tej ponad pięćsetstronicowej książki pomyślałem, że zbyt pochopnie pogrzebano New Age.
B

Bo oto - w glorii siedmiu milionów egzemplarzy sprzedanych na świecie i pięćdziesięciu tysięcy w Polsce (szykuje się trzydziestotysięczny dodruk) - “sprzysiężenie Wodnika" powraca na scenę tyleż triumfalnie, co niezauważalnie, bo w przebraniu “zwykłej" powieści sensacyjnej. Gdyby wyrokować tylko na podstawie tej książki, Nowa Era jest nie tyle ruchem społecznym czy ujednoliconą doktryną (nigdy nią zresztą nie była), lecz coraz stabilniejszą częścią zbiorowej świadomości, umożliwiającą w miarę gładkie przełknięcie idei, które wcześniej uznano by za co najmniej kontrowersyjne. Podejrzewam, że bez wodnikowego zaplecza w naszych umysłach hałas wokół książki byłby znacznie większy. Zresztą chyba właśnie z obawy przed ewentualnymi reperkusjami polski wydawca zatroszczył się o kompetentne i prostujące nieścisłości posłowie Zbigniewa Mikołejki.

Na marginesie typowego...

9461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]