Reklama

Pierre Boulez: "...explosante – fixe..., Notations I-XII, Structures II"

Pierre Boulez: "...explosante – fixe..., Notations I-XII, Structures II"

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Boulez, jak każdy Francuz, uwielbia połączenie fletu z fortepianem - na ten zestaw napisał swój pierwszy sławny utwór, "Sonatinę.
T

Tutaj instrumenty te występują osobno, acz bezpośrednio ze sobą sąsiadują i nagłe wejście piszczących wniebogłosy fletów na początku utworu "...explosante - fixe..." może przyprawić o ból bębenka co wrażliwsze ucho, przyzwyczajone już do przyjemnego plumkania fortepianów w "Drugiej Księdze Struktur". Może i zestawienia tego dokonano świadomie, jednakowoż do miłych ono nie należy. A przecież Boulez jest Mistrzem lubującym się raczej w subtelnościach i szczegółkach, pisze też z reguły utwory filigranowe, a już przynajmniej pokawałkowane - tymczasem "...explosante - fixe..." to rzecz duża, by nie rzec masywna, i choć następującym tu po sobie jak w kalejdoskopie brzmieniowym zjawiskom nie sposób odmówić wyrafinowania - całość przedstawia się epicko, by nie rzec: symfonicznie, co zadziwia u kogoś, kto poza tym częstuje nas ustawicznie ksylofonem i harfą (symfonicznie, lecz jednak...

2873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]