Reklama

Struktury nieuchwytnej materii

Struktury nieuchwytnej materii

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Boulez to jeden z twórców, którzy zmienili oblicze muzycznej współczesności. Jego kompozycje od kilkudziesięciu lat budzą wśród odbiorców uczucia, których skala rozciąga się od zachwytu do całkowitego odrzucenia.
Pierre Boulez
F

Francuski kompozytor, dyrygent, organizator życia muzycznego i teoretyk - spogląda dziś z okładek pism muzycznych na całym świecie, a program rocznicowych wydarzeń zapowiada się wyjątkowo obficie. We Francji ten bezkompromisowy modernista, reprezentant sztuki podobno “hermetycznej", jest celebrowany we wszystkich mediach, a wywiady z nim można znaleźć zarówno w pismach kulturalnych, jak w prasie kobiecej.

Drogi serializmu

Kontrowersje wokół dzieła Bouleza wynikają z odmienności rozumienia pojęcia muzyki i sensu jej tworzenia w obecnym czasie. Podstawowe pytanie brzmi następująco: czy muzyka, żeby zostać uznaną za “piękną", potrzebuje odniesień do pewnych względnie stałych miar i wzorów jej naturalności, czy też normy owe mogą zmieniać się tak, jak pod wpływem rozwoju nauki zmieniają się wyobrażenia o naturze świata, w którym...

13878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]