Reklama

Ładowanie...

Pieśni do czytania

17.10.2016
Czyta się kilka minut
Zdziwienie może budzić co najwyżej fakt, że Bob Dylan dostaje literackiego Nobla dopiero teraz.
Fot. Jean-Pierre Couderc / EAST NEWS
T

Totalne zaskoczenie! Nieprawdopodobna niespodzianka!” – w takim tonie 13 października 2016 r., przynajmniej przez kilka pierwszych godzin po ogłoszeniu werdyktu szwedzkiej Akademii, nie krzyczą, ale przeraźliwie wrzeszczą nagłówki internetowych wydań gazet codziennych i zajmujących się kulturą portali internetowych.

Nobel dla Boba Dylana to signum temporis, ale znakiem czasu jest również udawane lub prawdziwe zdumienie dziennikarzy, którzy robią sensację z niczego, po części z tej przyczyny, że tego wymagają od nich goniący za zyskiem wydawcy. O tym właśnie, to znaczy o bezwzględności i zachłanności kapitalizmu, Dylan – który w swojej obejmującej ponad tysiąc utworów twórczości (od jej początku, czyli od 1962 r.) dotykał chyba wszystkich naszych najważniejszych bolączek kulturowych i cywilizacyjnych – także się wypowiadał. Boję się jednak, że zadziwienie internetu nie...

17447

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]