Reklama

Pascha

Pascha

28.10.2019
Czyta się kilka minut
„Jezus powiedział do swoich uczniów: Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana (...). Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie” (zob. Łk 12, 35-38).
N

Nie pierwszy to raz ani nie ostatni, kiedy Jezus mówi do nas słowami Pisma. Słowa „niech będą przepasane biodra wasze” są cytatem z Księgi Wyjścia (zob. Wj 12, 11). Z przepasanymi biodrami Żydzi mieli w Egipcie przeżywać Noc Wyzwolenia – spożywać ucztę paschalną, oczekując nadejścia Pana, który wyprowadzi ich z niewoli i poprowadzi do ich ziemi. „Niech będą przepasane biodra wasze” znaczy więc: Bądźcie gotowi do wyjścia! Żyjecie w miejscu niewoli, ale skoro tylko przyjdzie Pan, wyprowadzi was z niewoli na wolność. Czas niewoli się kończy; czuwajcie, by być gotowymi i nie przegapić godziny wyzwolenia – porzucenia Egiptu.

Kiedy jednak Pan przychodzi, okazuje się, że nigdzie nie wyprowadza swoich sług. Przeciwnie – tam, gdzie są, każe im „zasiąść za stołem”, a sam przepasuje się i zaczyna ich obsługiwać. Okazuje się, że aby doświadczyć wyzwolenia, nie potrzebują nigdzie wychodzić...

2966

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]